Seznamte se s Věrou Novákovou

Jednou z výhod naší práce je to, že se setkáváme se stále novými a úžasnými lidmi, kteří vytváří ještě úžasnější věci. Jednu takovou paní „úžasňákovou“ bych vám ráda představila…tamtadadá…seznamte se se šperkařskou Věrou Novákovou.

profilovka_vera_novakova

Jak už tu několikrát zaznělo, jsme čtyři baby, takže co se týče parády jistě chápete, že všechny možné doplňky a cinkrlátka nás okamžitě zvednou ze židle. Stejně tak tomu bylo, když jsme poprvé spatřily šperky Věry Novákové na Svatebním cirkuse. Jsme rády, že se nás Věra nelekla a dala se s námi do řeči, protože tak vznikla další úžasná spolupráce.

Věra je ve výrobě šperků opravdový profík, designu šperků se naplno věnuje už od roku 2001. Její šperky, jsou jedinečné, originální, nadčasové a jednoduše krásné. Mě totálně dostaly prsteny s kuličkou nebo jednoduché kroužky a nejraději bych nosila všechny tři barvy na jednom prstu.

kulicky_s_brilianty

Přečtěte si co jí na její práci nejvíce baví, jak vnímá trendy a co by vám při výběru snubních prstenů poradila.

MAJ_0071

Co Vás na Vaší práci nejvíc baví?

Nejvíc mě baví různorodost práce, kterou je nutné provádět, pokud se chcete živit jako šperkař profesionál. Celkové směřování a vize konfrontované s každodenní realitou, administrativou a výrobním procesem. Baví mě psaní faktur i chvilky, kdy jsem sama u zlatnického stolu s pilníkem v ruce.

Řídíte se trendy? Pokud ano, jaké jsou ty letošní?

Podvědomě určitě ano, věřím, že trendy prostě jsou ve vzduchu, někdo je zachytí brzy a někdo musí čekat, až mu je zprostředkují ti, co je již zachytili. Na druhou stranu vnímám šperk jako nadčasový objekt, který má ambici přežít víc než jen jednu sezónu, jeden lidský život, jednu civilizaci. To je můj trend.

prsten řez masiv Ag w

prsten egoist wave_2

prsten ornament b Au w

Existuje i ve šperkařství něco jako retro? Techniky a materiály, na které se na čas zapomnělo, ale teď se zase vrací?

Určitě ano, jsou to takové vlny. Nyní je návrat k ruční práci, k řemeslu. Na odborných školách se studenti stále učí tradiční řemeslné techniky, otázkou je, zda je zákazník ochoten za tuto časově náročnou práci zaplatit.

Je možné nechat si vyrobit šperky přímo na míru?

Nad šperkem se snažím uvažovat koncepčně, mám tedy několik kolekcí, které vyrábím v malých sériích, – aktuálně jsou nejoblíbenější kolekce Uzle a Miničtyřlístky. Samozřejmě nemám všechno okamžitě na skladě, takže zákazník si objedná konkrétní velikost prstenu, chce zkrátit/prodloužit řetízek a tak podobně. Vždy s ním komunikuji, ať již v reálu či přes mail nebo telefon. Důležité je, aby šperk dobře seděl. Přicházejí i zákazníci, kteří chtějí originální prsten, náušnice či náhrdelník pouze pro ně. Těm mohu šperk vytvořit zcela na míru – od návrhu až po samotnou realizaci.

kapky.nahrdelnik

kytka, nahrdelnik a nausnice

ctyrlistky,set

uzle, stribro

uzle, detail

Jak probíhá Vaše komunikace se snoubenci před svatbou?

V ideálním případě snoubenci (oba) dorazí ke mně do showroomu. Prohlédnou a vyzkoušejí si snubní prsteny z mé nabídky. Většinu typů a velikostí mám zhotovené ve stříbře, pár kousků pro představu v bílém, žlutém nebo růžovém zlatě. Pomalu vybíráme, co by se zákazníkům nejvíce líbilo. Změřím jejich velikosti prstů. Vše si pečlivě zapisuji a tyto poznámky slouží jako taková předběžná objednávka. Pokud zákazník chce realizovat vybrané prsteny, skládá zálohu přibližně ve výši 50 % předběžné ceny buď hotově, nebo pozdějším převodem na účet. Jakmile obdržím zálohu, považuji objednávku za závaznou, a začínám s výrobou snubáků.

S jakým předstihem je dobré šperky vybírat? Případně jak dlouho trvá výroba šperků?

Optimálně dva až tři měsíce před svatbou, minimální lhůta na výrobu je 1 měsíc.

kroužky bílé Au 2w

Kroužky růž. Au-1w

Jaké nejzajímavější šperky jste snoubencům vyráběla?

Dost často jsou snoubenci překvapeni, když společně najdeme řešení přímo pro ně. Vzhledem k tomu, že všechny prsteny z mojí produkce mají na sobě podobnou strukturu, je možné kombinovat odlišné tvary a také materiály. Moc ráda vzpomínám na pár, který si jako snubní vybral pánský Řez z bílého zlata a dámský Kořen ze zlata žlutého.

Pavlina_a_Martin_25_07_15_0798

Co byste snoubencům poradila při výběru prstenů?

Vyberte si prsteny, které Vám budou „sedět“. Ať už stylem a designem, který se k Vám hodí a také komfortem při jejich nošení. Nebojte se navštívit i nezávislé šperkaře, a ne jen klasická zlatnictví, kde je nabídka téměř uniformě stejná. Nezačínejte prsteny vybírat týden před svatbou. Doporučuji také osobní vyzkoušení před pouhým objednáním na internetu. Pár zklamaných jsem tu už měla. A hlavně jsou to vaše prsteny, tak si do toho nenechte kecat babičkou.

IMG_4330

DSC_5294

Zásnubní prsteny většinou zdobí nějaká kamínek… u svatebních prstýnků se jim nevěsty často vyhýbají. Ne proto, že by je nechtěly, ale proto, že se bojí jejich vypadávání. Co je toho příčinou? Špatná řemeslná výroba nebo to, že takový druh prstýnku není vhodný pro denní nošení a běžné zacházení?

Kamínek klidně ano, pokud je dobře zasazený, je možné ho nosit denně. Aktuálně nabízíme právě snubáky s brilianty, na přání se smaragdy, rubíny nebo safíry.

Kde Vás můžeme navštívit?

Moc ráda Vás osobně přivítám v našem Showroomu Vera Novakova Jewellery na adrese Biskupský dvůr 6, Praha 1, 2. patro. Otevřeno máme každou středu od 13 do 19 hod, v ostatní dny je možné se sejít po telefonické domluvě na čísle +420 605 762 396.

prsten krouzky_tri barvy zlata

Je ještě něco, na co jsme se nezeptaly?

Ráda bych upozornila, že je možné přinést do našeho studia zlaté zlomky (např. šperky, které už nikdo nenosí, čisté zubní zlato a jiné rodinné poklady). Necháme zhotovit přesnou analýzu ryzosti a váhy zlata, které pak můžeme použít jako část úhrady z ceny prstenů.

kulicky

Moc děkujeme za rozhovor a přejeme úžasnou svatební sezónu a stejně tak tu další a další a další… a ještě tu další!

www.vera-novakova.cz

ikonky pro blog3

2 komentáře u „Seznamte se s Věrou Novákovou“

  1. Dobrý den, Jano,
   určitě bude lepší, když napíšete přímo šperkařce Věře osobně 🙂
   Kontakt na ní přikládáme zde: http://www.vera-novakova.cz
   Hodně štěstí a klidně se pak nestyďtě pochlubit, pokud spolupráce dopadne úspěšně 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *