Seznamte se s JÄGR Production

Stále vám říkáme, jak je pěkné, když má svatba svůj jednotný koncept, když je svatební den přesně podle představ snoubenců a když je pohodový. Sami ale také moc dobře víme, kolik práce a času stráví snoubenci přípravami toho velkého dne D a že pak samotný den D vždycky tak rychle uteče…Jedna z možností, jak si vzpomínky na svatební den uchovat napořád, je nechat si natočit svatební video. Vyzpovídaly jsme pro vás talentovaného kameramana Filipa Järga, který se s nadšením pustil do natáčení svatebním videí.

filip

Práce svatebního kameramana je velká zodpovědnost. Jak jsi se dostal k natáčení svatebních videí?

Nikdy by mě nenapadlo, že bych zrovna já mohl natáčet svatby. Do té doby jsem se věnoval natáčení jiných videí, než mi jednoho dne moje žena, svatební vizážistka, zasadila do hlavy myšlenku, že bych mohl zkusit natočit i nějakou svatbu.  Popravdě, nejdříve jsem moc nevěřil, že by mě to mohlo bavit, ale zvědavost byla silnější a já to  nakonec zkusil. Nejdříve jsem svatební video nabídl několika kamarádům, kteří se měl zrovna ženit a opravdu jsem se snažil, aby z výsledku měli co největší radost. V průběhu toho jsem si všiml, že mě celý ten proces tvorby moc baví…

Jak obvykle probíhá tvoje spolupráce se snoubenci před svatbou a pak následně v den svatby?

Snoubenci komunikují přes e-mail, telefon, nebo facebook s mou kolegyní Luckou, která je pro ně téměř neustále on-line. Domluví společně detaily svatby a termín osobní schůzky, kde se seznámíme se snoubenci a  jejich představami o ideálním svatebním dni. Upřesníme si s nimi svatební harmonogram, případně jim doporučíme ho upravit tak, aby podmínky k natáčení byly co nejpříznivější. 🙂

Osobní schůzka před svatbou je velmi důležitá, snoubenci se zpravidla před kamerou cítí mnohem lépe, když už jsme se předtím viděli.

s%c2%a7ps

iorh

Máš nějaké vzory mezi světovými kameramany, kde čerpáš inspiraci?

Mám mnoho oblíbených videografů, za zmínku určitě stojí např. Riccardo Fasoli. Ten dělá opravdu krásné věci. Z naší domácí scény mě určitě nejvíce baví Kaco.

Jak vybíráš hudbu pro svatební videa?

Přiznám se, že výběr hudby je pro mě téměř vždycky velký oříšek. Hudbu se snažím vybrat tak, aby co nejvíce odpovídala atmosféře svatby a také se musí hodit k vybraným záběrům.. Pro mě je to určitě nejzdlouhavější část z celého zpracování a stává se, že mi trvá i dva týdny, než najdu tu pravou skladbu, než jsem opravdu spokojen. Hudba se musí samozřejmě líbit i novomanželům, se kterými ji konzultuji.

Jeden úkol je svatbu natočit a druhý je pak následně zpracovat hodiny filmu a vytvořit svatební video. Co je tvá oblíbenější část?

Tím, že je má práce rozdělena na dva různé úkoly je mnohem různorodější, zábavnější a méně stereotypní, za což jsem rád. Nejlepší pocit však mám při dokončovaní videa, když se z jednotlivých útržků vzpomínek již stal kompaktní celek. Potom už jen dolaďuji detaily, raduji se z výsledku a pouštím si to pořád dokola. (smích)

sg

bez-nazvu

Jak dlouho si snoubenci na video obvykle počkají?

Novomanželé video obdrží za 6-8 týdnů od svatby. Dávám si na čas a zpracování věnuji mnoho času aby výsledek co nejvíce odrážel pravou atmosféru svatby, svatebního místa, emoce manželů, apod.

Co tě na práci svatebního kameramana nejvíce baví?

Nejvíce mě baví to, že mám stále možnost poznávat různé zajímavé lidi, jejich příběhy, příběhy jejich lásky.. A také mnoho nádherných míst. Mám rád zažívat neustále něco nového a to se mi tímto plní.

Jak vůbec svatebčané a samotní snoubenci reagují, když je točíš? Přeci jen před kamerou se cítí pohodlně jen málokdo. Nejsou z toho nervózní?

Ano, může se stát,  že ze začátku jsou snoubenci lehce nervózní, ale většinou se s začátkem svatby nervozita rychle vytratí. Po obřadu si již většinou začínají novomanželé velký den opravdu užívat. 🙂

Snažím se, aby výsledek působil přirozeně, neočekávám tedy od nich žádné herecké výkony. Respektuji jejich individualitu a jedinečnost, proto se je snažím nestylizovat do rolí, které by jim nebyly vlastní. Myslím si, že i samotné svatební natáčení by pro ně mělo být nezapomenutelný zážitkem a o to se také snažím.

ozjwr

filip1

Jak dlouho dopředu je dobré se ti ozvat a zamluvit si termín?

Samozřejmě co nejdříve. 🙂

Je na tobě vidět progress, jak na sobe pracuješ? Nebo co tě žene kupředu?

Vždycky se snažím být co nejlepší a překonávat hlavně sám sebe. Mám to v sobě odjakživa a promítá se to i do ostatních oblastí mého života. A jestli vidím svůj progress? Nevím. Většinou vidím jen to, v čem bych mohl být ještě lepší. (smích)

Děkujeme Filipovi za rozhovor a doufáme, že se spolu brzy potkáme na nějaké společné svatbě.

ikonky pro blog2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *