Seznamte se s Honzou Bartoněm

Honza Bartoň. Obojživelník, sympaťák, kluk, co má rád svojí rodinu, práci a především dobrou whisky 🙂honzabarton

S Honzou jsme se poznali na natáčení zimního editoriálu… Čtyři nenamalované, sotva učesané baby v domácích úborech ho vyhnaly do hor natáčet. Půl metru sněhu, – 15 stupňů a nepřetržité sněžení. Honza se brodil v závějích, necítil ruce, neztrácel humor, odvedl skvělou práci a vlastně ani moc neklel 🙂 Odjížděly jsme domů s pocitem, že jsme poznaly někoho, kdo je našemu srdci blízko, kdo si své práce váží a především člověka, kterého na své svatbě prostě chceš! Takže pokud přemýšlíte nad fotografem či kameramanem, je tenhle člověk do nepohody to pravé ořechové!

Pamatuješ si ten den, kdy jsi vzal poprvé foťák do ruky?

Hele myslím že jo. Bylo mi asi 9 roků a vybavuju si jenom, že jsem měl v ruce černou plastovou krabičku, do který mi táta vložil nějakou ruličku. Důrazně mi říkal, že to nesmím otvírat. Šel jsem tehdy pěšky do města vyfotit školu 🙂 Ale na fotku ani ten foťák si od tý doby nepamatuju – asi jsem to nakonec otevřel.

Jsi známý tím, že jsi takový obojživelník, takže tě určitě nezaskočí otázka, co je víc? Kamera nebo foťák?

Já se trochu vyhýbám slovům fotograf nebo kameraman – radši mám slovo dokumentarista. Obojí má svoje kouzlo. Je to jiné médium. U fotky je výzva ji udělat skvěle hotovou v momentě zmačknutí, aby měla správný kontext a nebyla jenom plochá. U videa je to zase o tom vykřesat z natočeného ve střižně to nejlepší pro každý pár, aby měli nejen svůj osobní obsah, ale i formu. Tak, aby to co nejlíp odrazilo atmosféru dne a je dva samotné. Nechtěl bych se moc opakovat – dokud to jde. Je to těžký a nepůjde to donekonečna.

honzabarton0041_0283

honzabarton0045_0306

My na své práci milujeme to, že pracujeme pořád se šťastnými lidmi,
což nás neustále nakopává  a žene kupředu. Co vedlo tebe k rozhodnutí,
že se začneš věnovat převážně svatbám?

Mě tohle ke svatbám, myslím, primárně nevedlo. Já chtěl prostě zkoušet nové věci. Bavilo mě pozorovat lidi a fotit je. To, co říkáte, mi ale došlo velmi brzy a spíš je to věc, která mě u svateb po prvních rozpacích udržela a vlastně pořád drží. I když to tedy nebylo vždycky pravidlo a občas mi přišlo, že je celá svatba znouzecnost nebo oficialita pro rodiče, tak naprostá většina svateb je teď v podstatě krásná oslava. Všichni mají radost a je z nich cítit cosi svátečního. A když mi vše klapne jak má, tak je to pak cítit z fotek nebo videa.

Je možné s tebou naplánovat i předsvatební focení?
Nebo co všechno vlastně můžeš snoubencům nabídnout?

Jasně. Předvatební focení nabízím všem. Je to skvělý vlastně spojit schůzku s možností trochu se poznat, prolomit ledy a hlavně zjistit, že focení portrétů není žádná křeč. A i když 90 % času na svatbě jen plynu s davem, tak i přirozené a uvolněné portréty jsou pro mě hodně důležité. Není na světě zbytečnější obavy, než se bát focení. Vím to moc dobře z vlastní zkušenosti, jelikož mi to samotnému není právě přijemné. A možná tahle osobní dávka empatie a soucitu mi pomáhá lidi správně uvolnit. A to je alfaomega mého snažení. To samé vlastně platí i o předsvatebním videu – kdo chce – může. U videa se skvěle nabízí možnost spojit tohle “rande” či klidně něco složitějšíh s výsledným videem ze svatby.

honzabarton0022_6665

honzabarton0021_0087

Jde vůbec točit i fotit zároveň?

Výborná otázka, která trochu patří na “blacklist” spolu třeba s prosbou, zda-li bych nemohl odevzdat všechny nafocené neupravené fotky či videozáběry:) Poskytovat nehotový polotovar, je stejně neprofesionální, jako nabízet foto a video zároveň. Jsou klienti, kteří si myslí, že to možné je a ptají se na to dost často. Ale já to tak trochu chápu, nemám to nikomu za zlé a to hlavně proto, že jsou mezi námi i odborníci, kteří to dost hrdě nabízí. Dokonce jsou prý i takoví supermani jako fotograf+DJ – a to se VYPLATÍ 🙂 Třeba i někdo oddává – musím se podívat.

Protože víme, že tvoje práce je pěkná fuška tak nás taky zajímá,
jak dlouho po svatbě obvykle dostanou snoubenci video a fotky?

U fotek je to o fous jednodušší. V sezóně se snažím odevzdávat do 4-6 týdnů. Dost často jsou hotové i dříve. U videa je to ale mnohem náročnější 🙁
Krátký klip trvá udělat cca 3 měsíce a na dlouhý sestřih se někdy čeká i 4-6 měsíců. Ale většina lidí chápe, že je lepší počkat na dobré video, než polotovar, kterému nebylo věnováno dostatek energie a péče.

honzabarton0023_0056

Dost často narážíme na otázky ohledně délky videa.
Všem jde o to, aby se do něj vešlo všechno podstatné, aby nebylo moc krátké nebo naopak dlouhé tak, že u něj usnete.
Co by jsi doporučil snoubencům? Jaká je “ideální” délka videa?

Je rozumný mít dvě verze. Klip, který má u mě délku zhruba 3-6 minut, je sice výběr toho nejzajímavějšího, ale může být hodně stylizovaný. Snažím se vždy, aby byl nápaditý, s dostatečnou dávkou autorské invence, ale přesto vystihl to, co má. Měl by vždy být udělaný tak, aby po celou dobu nenudil a zaujal i diváky, kteří na svatbě nebyli. Nikdy se do něj ale nepodaří dostat všechno a všechny. K tomu by měl sloužit delší sestřih, který se snažím dělat se stejnou dávkou pozornosti jako klip, ale má delší stopáž. Není tak dynamicky tvůrčí, ale dostane se více pozornosti tetičkám, kamarádům, používá více autentického zvuku a mluveného slova. S některými kolegy jsme se opakovaně shodli, že postupem času tento delší sestřih získává na hodnotě. Stručně: čím míň si člověk pamatuje, tím víc si musí připomínat.

Jakou nejzajímavější svatbu si fotil / natáčel?

Nejvíce dojmů jsem si asi odnesl ze svatby Kláry a Jonáše v Prachovských skalách. Byla pro mě přelomová v tom, že jsem si tam poprvé zkusil natočit video, než jsem se odvážil ho vůbec nabízet oficiálně a bylo to na úžasném místě mezi skalami pouze se svědky a s vynikajícím Petrem Samojským. Velká večerní party a celodenní oslava s rodinou je moc fajn, ale tohle mělo prostě zase jiný kouzlo.

honzabarton0130_

My se snoubenci scházíme v průběhu roku několikrát. S mnohými páry si vytvoříme bližší vztah, takže při samotné svatbě se dokážeme několikrát dojmout. Jaký je tvůj nejoblíbenější moment svatebního dne?

Já se se snoubenci sejdu většinou jednou, ale zase s lidmi sbližuji docela lehko. Nemám problém se otevřít a na svatbě zapadnout mezi ostatní členy rodiny a svatebčany. A na svatbě se dojmu hrozně lehce, až na mě občas lidi koukají docela divně 😀 Není to ale na základě hloubky známosti, ale tím když vidím, jak to mezi těmi dvěma funguje a jiskří. Jde to za těch pár let dost jednoduše poznat. Jinak mě moc baví pozorovat třeba právě rodiče a jejich upřímný rozpaky – radost a smutek zároveň – ale většinou je to radost 🙂 Takže když je celý ten den od srdce, tak tatínek nemusí být právě divadelní řečník a já jsem totálně naměkko. Za foťákem to takový problém není, ale za kamerou s tím mám trochu řemeslný problém – zamlží se hledáček a trvá dlouho, než je zase OK 🙂

Svoji svatbu sis už prožil, byl jsi kritický k výběru fotografa pro váš den?

Hahaaa. Svoji svatbu mám za sebou a ano… prožil 🙂 Nevím, jestli chci odpovídat 😀 ale nakonec proč ne. Všechno nás někam posouvá. Ke svatbám jsem tehdy měl ještě dost daleko a vlastně jsem se sám s foťákem v podstatě učil zacházet. A byla to svatba jak z příručky 😀 3 kilometry organzy na stolech a tuny barevných kamínků – prostě oranžobílý tornádo absolutně bez vkusu a citu pro estetiku. A ve výběru fotografa jsme byli stejně přísní a kritičtí jako ve výběru dekorací 😀 Poprosili jsme kamaráda, který tehdy zjišťoval, jak moc by ho bavilo fotit svatby. No – fotky máme aaa nedopadlo to vlastně tak zle… je vždycky aspoň velká legrace 🙂 Ten fotograf byl spolužák Honza Martinec (modří už vědí) 😀 😀

honzabarton0001_8883

honzabarton0006_0129

Kdybych si vybírala kameramana či fotografa,
proč bych si měla vybrat právě tebe?

No, tak měla by se Ti hlavně líbit moje práce. Nic víc před svatbou vidět nemůžeš – ještě vlastně můžeš od někoho dostat důležitou referenci. A pak pokud se Ti líbí, co dělám – vidíme některý věci asi dost podobně. Pravděpodobně nebudeš chtít ze svatby fotky tipu jeden barevnej, druhej černobílej nebo nebudeš chtít ženicha držet pod krkem ve vzduchu a podobně krutý kreace. Nehledáš taky člověka, který bude všechny kolem sebe organizovat tak, aby měl co nejlepší fotku nebo natočil hollywoodský blockbuster. Svoji svatbu si hodláš příjemně užít se svými blízkými a kamarády a hledáš člověka, který z toho udělá upřímnný a uvolněný foto nebo krátký video dokument o vás dvou a vašem svatebním dni s rozumně dávkovaným humorem.

A na závěr mi řekni, je ještě možné ulovit tě na tuhle svatební sezónu?

Jasně – když budeme komunikovat pružně 🙂 Pár posledních volných sobot ještě je, docela dost volných pátků a říjen zatím komplet. Pak už chci ale trochu odpočívat a víc se věnovat rodině.

Moc děkujeme za rozhovor a doufáme, že společně vytvoříme další, tentokrát skutečný příběh.

Třeba v létě a třeba zrovna Vám.

www.honzabarton.com

ikonky pro blog

 

 

 

 

 

1 komentář u „Seznamte se s Honzou Bartoněm“

  1. To je tak nááádherné, že z toho mám husinu a slzy v očích. Nevím co víc napsat, než: Skvělá práce, klobouk dolů! Nikdy jsem si nemyslela, že kdybych se náhodou někdy vdávala, tak bych chtěla kameramana, ale teď už vím …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *